Analysis

Czterech klientów MŚP

Analysis

Czterech klientów MŚP


Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) na całym świecie potrzebują lepiej zrozumieć konsumentów, aby stworzyć bardziej skuteczne strategie dotarcia do odbiorców.


Czego chcą Twoi klienci?

Warto zrozumieć, że klient to jeden z filarów sukcesu firmy, a segmentacja klientów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ich poznanie i dostosowanie się do ich potrzeb. Dlaczego? Ponieważ może pomóc w:

  • Precyzyjnym adresowaniu komunikacji
  • Skutecznym dostosowaniu produktów
  • Poprawie procesu dystrybucji 
  • I, co najważniejsze, oszczędzaniu, dzięki priorytetyzacji wydatków budżetowych 

Klientów można dzielić na wiele sposobów – pod względem budżetu, procesów decyzyjnych czy nawet lokalizacji geograficznej.

Światowe badanie NielsenIQ, the 2022 Brand Balancing Act*, wskazuje, którzy klienci dają największe możliwości i jak nawiązać do istotnych dla nich kwestii.

Potrzeby klientów i powody, dla których wybierają daną markę spolaryzowały się w miarę zmiany klimatu w handlu detalicznym. Mając to na uwadze, niezbędne jest dokładne poznanie myślenia tych różnych nabywców marek. Strategie wynikające z konkretnych motywacji i wartości w spektrum preferencji marek mają największe szanse powodzenia.

Przyjrzyjmy się bliżej różnym typom współczesnych nabywców marek.


Łączenie szans z preferencjami konsumentów 

Analiza nawyków zakupowych, w zakresie dóbr konsumpcyjnych konsumentów na całym świecie pokazała, że da się wyodrębnić cztery główne grupy nabywców marek:  

  • Agnostyczni nabywcy marek, czyli ci, którzy robiąc zakupy, nie zwracają uwagi na marki
  • Przypadkowi nabywcy małych marek, którzy prezentują pewne preferencje w zakresie zakupów w małych firmach, ale tylko, gdy jest to dla nich wygodne
  • Nabywcy wyłącznie małych marek, którzy twierdzą, że wolą kupować mniejsze marki,
  • Nabywcy wyłącznie dużych marek, którzy gdy jest to możliwe, preferują kupowanie dobrze znanych dużych marek 

Duże możliwości dla MŚP

W obecnych czasach, gdy panuje duża inflacja, niezwykle ważne jest określenie sposobów odpowiadania na unikalne potrzeby nabywców i proponowanie im okazji, które uznają za opłacalne.

W Unii Europejskiej 38% konsumentów to nabywcy agnostyczni, podczas gdy w rejonie Azji-Pacyfiku, w Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie, tę grupę stanowi 42% nabywców. Oznacza to, że strategiczna scena walki dojrzała do przyjęcia nawet najmniejszych marek.

Więcej informacji na temat trendów konsumenckich w każdym regionie, znajdziesz w poniższych raportach.

Africa and Middle East report
Asia Pacific report
Latin America report
European Union report

Unikalnie odpowiadaj na potrzeby współczesnych nabywców marek 

Aby zmotywować nabywcę do zakupu, MŚP musi podkreślić to, co jest nowe, inne lub niepowtarzalne lokalnie i stanowi o byciu „małą marką”. Próbując zrównoważyć te ważne obszary, małe marki nie mogą zapominać o niemal uniwersalnej potrzebie, by towar był tani.

Zapewniając wartość w mniejszych opakowaniach tym, którzy chcą kupować mniej i utrzymywanie cen porównywalnych z markami własnymi to tylko niektóre sposoby na rozwój z dbałością o interes klienta. 

Connect Express Go

Zacznij swoją podróż do krainy segmentacji z Connect Express Go i bez wahania podejmuj decyzje oparte na danych, by rozwijać swoją firmę

*Globalne badanie NielsenIQ,, 2022 Brand Balancing Act, rzuca światło na najważniejsze aspekty wyboru marki, szczególną uwagę przykładając do postrzegania i priorytetyzacji małych marek przez konsumentów. Wyniki tej globalnej analizy danych stały się podstawą prostych, podstawowych ram strategii rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w roku 2022 i kolejnych latach.