Analysis

Ewolucja MŚP w Unii Europejskiej

Analysis

Ewolucja MŚP w Unii Europejskiej


MŚP w Unii Europejskiej są coraz bardziej doceniane za przyczynianie się do wzrostu gospodarczego. 


Ewolucja MŚP

W ciągu ostatniej dekady kraje na całym świecie zaczęły prezentować nowe podejście gospodarcze do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), uznając ich wkład w rozwój i stabilność gospodarczą.  

W związku z tym mniejsze marki zyskują coraz większy udział w rynku i wykazują stały wzrost we wszystkich regionach.   

Podczas gdy kraje wykonały główne ruchy, takie jak finansowanie start-upów, konsumenci również wykazują zmianę nastawienia do tych marek.    

Oficjalna definicja MŚP dotyczy zwykle liczby pracowników, przychodów i wkładu w PKB, ale jak takie firmy definiują sami klienci? 

Z danych zebranych przez NielsenIQ wynika, że według respondentów na całym świecie mała marka jest „lokalna” (33%), „niezależna” (31%) i „nieznana” (27%). Z drugiej strony duże marki są postrzegane jako „bardzo popularne, rozpoznawalne i uznane w świecie” przez 46% ankietowanych. 

Te atrybuty stanowią bardzo ciekawy punkt wyjścia do postrzegania marki, w którym MŚP mogą doskonalić swoje mocne strony i tworzyć zapotrzebowanie na nowe, inne lub lokalne opcje przykuwające zainteresowanie klientów. 


Szybki przegląd MŚP w UE

MŚP w UE mają stosunkowo spory udział w rynku w porównaniu z innymi regionami, przy czym region wschodni rośnie w szybszym tempie.   

Dalsza analiza regionu wskazuje, że większość rynków, z drobnymi wyjątkami, jest zbliżona zarówno pod względem tempa, jak i wpływu.  Turcja rozwija się wyraźnie szybciej niż pozostałe rynki, natomiast Grecja zajmuje wiodącą pozycję jeśli chodzi o wzrost wpływu na rynku FMCG.  


Konsumenci zwracają się ku mniejszym markom 

Pandemia spowodowała przesunięcie dynamiki zakupów w wielu aspektach, a jednym z nich jest skierowanie się ku mniejszym markom (zamiast dobrze znanych i popularnych marek).  

Globalne badanie NielsenIQ, 2022 Brand Balancing Act*, pokazuje, że ponad połowa respondentów w UE (57%) zaczęła, w wielu kategoriach, kupować większą liczbę produktów różnych marek.  

Aktualnie wydaje się, że najbardziej chętni do zakupu produktów mniejszych marek w regionie zachodnim są konsumenci z Francji. 61% respondentów twierdzi, że woli kupować produkty wytworzone lokalnie od małych firm w swoim regionie. Podobnie dzieje się w Hiszpanii, gdzie takiej odpowiedzi udzieliło 59% respondentów. Ponadto 55% respondentów we Francji uważa, że małe marki są bardziej autentyczne i godne zaufania niż duże, a pogląd ten podziela 53% respondentów hiszpańskich.   

Należy jednak zauważyć, że jeśli chodzi o ceny, to na rynkach unijnych panuje przekonanie, że mniejsze marki są droższe. To samo w sobie może być dużą przeszkodą, jeśli chodzi o decyzje zakupowe zwłaszcza, że obecnie dla wielu konsumentów czynnikiem decydującym o zakupie jest głównie inflacja.  

W przypadku rynków Europy Wschodniej, największe możliwości dla MŚP leżą w Turcji. Konsumenci w tym kraju prezentują duży entuzjazm dla małych marek, a 62% respondentów woli kupować produkty lokalne. Także 62% ankietowanych stwierdziło, że nie kupiłoby produktów mniejszej marki, gdyby została przejęta przez dużą markę.  

Na takie postrzeganie wpływ mają dwa główne czynniki – poczucie większej autentyczności i wiarygodności jeśli chodzi o małe marki (54%) oraz przekonanie, że ich oferta jest tańsza (62%).    


Jaka przyszłość czeka MŚP?

Wskaźniki rynkowe i konsumenckie wskazują na oczywisty fakt: przyszłość należy do MŚP. Trzy filary sukcesu właściciela małej firmy to:  

  • Spraw, by inni uwierzyli w Twoją wizję, podkreślając potencjał wzrostu i szanse 
  • Zrozum swojego klienta  
  • Nadążaj za zmianami rynku  

Dla przedsiębiorców i osób podejmujących kluczowe decyzje dotyczące małych producentów niezwykle istotne jest posiadanie dokładnych, aktualnych informacji. Pamiętaj, aby podjąć właściwe kroki zapewniające bycie na bieżąco ze zmiennym środowiskiem działania MŚP.  

Stymuluj swój wzrost

Skontaktuj się z dedykowanym zespołem ds. małych i średnich przedsiębiorstw, aby sprawdzić, jak Twoja firma może uzyskać dostęp do danych dotyczących rynku, kategorii i kanałów sprzedaży. 


*Globalne badanie NielsenIQ, 2022 Brand Balancing Act, rzuca światło na najważniejsze aspekty wyboru marki, szczególną uwagę przykładając do postrzegania i priorytetyzacji małych marek przez konsumentów. Wyniki tej globalnej analizy danych stały się podstawą prostych, podstawowych ram strategii rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w roku 2022 i kolejnych latach.