Analysis

Dane kategorii: Potrzeba dużo pracy, żeby rozwinąć własną firmę    

Analysis

Dane kategorii: Potrzeba dużo pracy, żeby rozwinąć własną firmę    


Wiesz, że Twój produkt jest dokładnie tym, czego szuka klient, ale nie możesz działać w próżni. Na sukces Twojej firmy mają wpływ inne osoby, na przykład inwestorzy czy sklepy detaliczne, które mają sprzedawać Twój produkt.   

Aby inni uwierzyli w Twoją wizję, musisz pokazać im, co napędza jej rozwój i zaprezentować długofalowe wyniki, jeśli chodzi o wielkość, wartość, jednostki i cenę sprzedaży.   

Przegląd kategorii może drastycznie zmienić plany na przyszłość małejfirmy z sektora CPG.  Zatem jak zacząć i jak przekonać sprzedawcę detalicznego, by zaufał Twoim produktom? Istotne są dwie rzeczy: przygotowanie i dane.  


Czym jest przegląd kategorii?  

Przegląd kategorii to spotkanie dostawcy i sprzedawcy, na którym analizują wyniki kategorii. Umożliwia to także wymianę informacji i planowanie strategiczne.  

Analizuje się postępy produktów w ramach kategorii. Spotkania te mogą pozwolić odkryć ukryte możliwości, ustalić, które produkty należy ograniczyć i pomóc w zwiększeniu obecności produktów dostawcy w sklepie. Pomagają także nawiązywać relacje oraz otwartą i owocną współpracę na przyszłość. 

6 rad jak zabłysnąć na przeglądzie kategorii  

Przegląd kategorii może wydawać się trudny, ale możesz zrobić kilka rzeczy, żeby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na sprzedawcy. Warto pamiętać, że jesteście partnerami, zatem Twój sukces przekłada się na sukces sprzedawcy. 

Oto 6 podpowiedzi, które sprawią, że kolejny przegląd kategorii zakończy się powodzeniem: 

  

1. Przedstaw twarde dane 

Jednym z najlepszych sposobów na przekonanie sprzedawcy, że traktujesz jego firmę poważnie, jest przedstawienie danych liczbowych stojących za Twoją marką.  Uwzględnij następujące kwestie:

  • Czy w tej kategorii sprzedajesz więcej produktów niż konkurencja? Może potrzebujesz więcej miejsca w sklepie?     
  • Czy szybkość sprzedaży Twoich produktów na jednym rynku jest większa niż produktów konkurencji? Być może Twoje produkty powinny być obecne w większej liczbie sklepów na tym rynku?  

  

Dzięki odpowiedniej analizie danych ze sprzedaży detalicznej, możesz przejąć inicjatywę w rozmowie. W ten sposób zapewnisz sprzedawcę detalicznego, jak doskonały jest Twój produkt.  

Te informacje mogą obejmować tylko dane liczbowe dotyczące wzrostu na poziomie kategorii, ale mogą też być dogłębnymi obliczeniami średniej ceny w dłuższym okresie, co pozwoli Ci ustalić optymalne poziomy cenowe do nadchodzącej promocji.   


2. Stwórz platformę do przeglądu   

Poświęć czas na przygotowanie porządnej prezentacji, która podkreśli sukcesy Twojej firmy. Zawrzyj w niej ilustracje i inne elementy graficzne, które ułatwią sprzedawcy detalicznemu przyswojenie informacji i wskażą najistotniejsze kwestie. Korzystając z odpowiednich narzędzi, możesz przygotować szablony wykresów i stale aktualizować je o najnowsze dane. .  


3. Zrozum cele sprzedawcy detalicznego  

Dokonanie sprzedaży będzie zawsze priorytetem, ale czasem występują też inne motywy, jak chęć rozbudowy asortymentu o zdrowsze opcje lub dostosowanie do nowej kategorii wiekowej odbiorców. Pokaż, jak Twoje produkty osiągną te cele i pomogą zwiększyć swoją obecność na rynku. Dopasowane cele to większa szansa na sukces. 


4. Ustal wzrost firm konkurencyjnych 

Jest powód, dla którego te spotkania nazywamy przeglądem kategorii, a nie przeglądem marek. Konieczne jest zrozumienie całościowego środowiska, działania małych firm z branży CPG, trendów kategorii i tego, jak wpisuje się w nie konkurencja. Bardziej prawdopodobne jest, że przejmiesz udział w rynku konkurenta, jeśli będziesz umieć wypunktować jego słabe strony i wyjaśnić, dlaczego Twoja marka jest lepsza. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dopełniania brakującego udziału w rynku (czyli różnicy między obecnym a docelowym udziałem).  


5. Zrozum zagrożenia związane z kategorią   

Czasem konfrontacja z faktami może być niepokojąca, ale nie powinno Cię to powstrzymywać przed korzystaniem z danych. Przeanalizuj ryzyka występujące w Twojej kategorii i zastanów się, jak je przezwyciężyć. Musisz także zrozumieć czynniki wpływające na popyt na towary i to, jak wpływa na Twoją kategorię. Przedstaw te informacje sprzedawcy detalicznemu, aby pokazać, że doskonale znasz tę kategorię i koncentrujesz się na długofalowym wzroście. 


6. Odwiedź sklepy  

Jeśli masz czas, naprawdę warto odwiedzić sklepy sprzedawców detalicznych, z którymi współpracujesz. Znajdź kilka z nich i ruszaj na badania terenowe. Sprawdź, gdzie w sklepie znajdują się Twoje produkty, na ile dobrze się sprzedają i jak prezentują się w alejce. Jeśli Twoje produkty są niemal wyprzedane, natomiast nie brakuje produktów konkurencji, wspomnij o tym w przeglądzie. Czasem pokazanie, że zależy Ci na tyle, że wybierasz się do sklepu, przekonuje sprzedawcę, że chcesz się rozwijać wraz z nim. 


Idź na przegląd kategorii z pełnym przekonaniem   

O wiele łatwiej jest iść na przegląd kategorii z pełnym przekonaniem, gdy ma się do dyspozycji aktualne i precyzyjne dane. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zrozumieć jak dane dotyczące CPG mogą pomóc w rozwoju Twojej firmy i że warto zainwestować w dobrą platformę do przetwarzania danych. 

Connect Express Go  

Rozszerz horyzonty. Bez wahania podejmuj decyzje oparte na danych, by rozwijać swoją firmę