Analysis

Ewolucja handlu elektronicznego na świecie   

Analysis

Ewolucja handlu elektronicznego na świecie   


Handel elektroniczny jest aktualnie na hiperbiegu i przyspiesza przechodzenie na zakupy online. Obecnie to online napędza wzrosty sprzedaży detalicznej, Chiny przodują z 10 bilionami juanów (1,57 biliona USD) wydanymi online w 2021 r., a dynamiki wzrostu sprzedaży online szybko wyprzedziły offline o dwucyfrową wartość w wielu krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.  

Nie tak dawno temu kluczowe pytania związane z zakupami cyfrowymi dotyczyły zaufania konsumenckiego i barier – dziś firmy koncentrują się na wygodnej i efektywnej dostawie i kreowaniu pozytywnego doświadczenia użytkowników online w odpowiedzi na ich potrzeby. W tym kontekście, NielsenIQ przeanalizował szczegółowo obecny stan e-commerce na całym świecie. 


Wielopłaszczyznowa ewolucja on-line  

Azja odpowiada za ponad 50% całej globalnej sprzedaży e-commerce z takimi rozwiniętymi rynkami jak Chiny, Korea Południowa i Japonia. Jako pionier e-rynku, same Chiny odpowiadały za prawie jedną czwartą całkowitej sprzedaży detalicznej towarów konsumpcyjnych w 2021 r., a młodsze pokolenie w tym kraju napędzało sprzedaż w tym segmencie. Jednak w całej Azji pojawia się nowe “siwe pokolenie e-commerce” o wysokim wskaźniku adopcji online – w roku 2021 było o 60% więcej starszych kupujących online w Indonezji i 64% w Tajlandii niż na koniec 2019 r.   
 
Na Bliskim Wschodzie handel elektroniczny przyspiesza dzięki rosnącej liczbie nowych osób wchodzących na ten rynek. W Arabii Saudyjskiej penetracja online znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku. 58% populacji stwierdziło, że korzystało z Internetu do zakupów spożywczych w marcu 2021 r.,  w porównaniu do 49% w poprzednim roku. Tendencja ta jest nawet bardziej widoczna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – wzrost  z 38% w 2020 r. do 61% w 2021 r.  Te zmiany zachowań znajdują odzwierciedlenie w tempie wzrostu sprzedaży online, która prawie podwoiła się w obu krajach w 2021 r. w porównaniu z 2020 r.  
 
Po drugiej stronie półkuli, rynki w Europie i Ameryce przeszły bardzo szybką rewolucję e-commerce i obecnie stoją w obliczu skrajnej fragmentacji. Stany Zjednoczone znajdują się w pierwszej piątce krajów, gdzie e-commerce odpowiada już za 12% całkowitej sprzedaży towarów konsumpcyjnych na rynku lokalnym i do 30% sprzedaży na rynkach globalnych, jak wskazuje Data Impact by NielsenIQ.   
 
Ameryka Łacińska także znajduje się na bardzo dynamicznej krzywej wzrostu, a sprzedaż towarów konsumpcyjnych online wzrosła o 35,4% w 2021 r. W Europie tempo wzrostu FMCG online w porównaniu z offline jest niezwykłe – we Włoszech jest 16,2 razy wyższe i ponad 10 razy wyższe w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii. Wielka Brytania jest najbardziej dojrzałym europejskim rynkiem online, na którym kategorie tzw. świeżej żywności odgrywają znaczącą rolę w e-commerce, generując 9,7 miliarda funtów. Tymczasem w dynamicznie rozwijających się krajach Europy Wschodniej w repertuarze e-koszyków dominują “mniej ryzykowne” kategorie kosmetyczno-chemiczne, bardziej trwałe niż żywność. 

Online, kanał wygody  

Przekraczając granice i dystans, handel elektroniczny zdigitalizował świat w jedną platformę, która oferuje szeroki wybór i ekstremalną wygodę dla klientów.   

Kupujący online mają łatwy, szybki i równy dostęp do wszystkich towarów i mają swobodę płynnego przeglądania szerokiej gamy platform, produktów, cen, płatności i opcji dostawy. Nawet znaczące bariery zakupów online – czas dostawy i koszt – są eliminowane dzięki opcji “click and collect” oraz ulepszonym, szybkim opcjom dostawy.   

W krajach rozwiniętych dostawa tego samego dnia stała się realistycznym oczekiwaniem konsumentów. Opcje “click and collect” są bardzo popularne we Francji i Stanach Zjednoczonych, z 147% wzrostem tego typu zleceń zarejestrowanych w samych Stanach Zjednoczonych.  

W krajach Europy Wschodniej dostawa do domu jest najwyższym udogodnieniem dla konsumentów. W Rumunii 2/3 kupujących wymienia wygodną dostawę jako powód zakupów online, a szybka dostawa zamówień online jest również znaczącym czynnikiem w Polsce i Turcji. Z drugiej strony dodatkowe opłaty nadal nie sprzyjają zakupom online. W odpowiedzi detaliści w Polsce podjęli działania mające na celu intensyfikację sprzedaży online poprzez usługi “click and collect”. Tymczasem, jako kolejna forma odpowiedzi, oferty bezpłatnej wysyłki znacznie napędzają zakupy online w Brazylii.  

Opcje “quick collect” napędzają również sprzedaż online w szerszym zakresie kategorii. Dlatego inwestycja w usprawnienie formy i oferty dostawę wydaje się być zyskownym posunięciem.   

W świetle tych obecnych trendów bardzo ważne jest, aby producenci unikali martwych punktów. Zrozumienie trendów i potrzeb konsumentów kształtujących obecnie krajobraz e-commerce jest koniecznością, aby zabezpieczyć dzisiejszy biznes. Pamiętaj, aby podjąć niezbędne kroki, aby upewnić się, że nadążasz za rewolucją e-commerce. 

Wzmocnij swoją strategię e-commerce 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dokładne dane i przydatne informacje.