Analysis

Przeciwdziałanie inflacji: Jak lokalni przedsiębiorcy mogą zwiększyć zyski

Analysis

Przeciwdziałanie inflacji: Jak lokalni przedsiębiorcy mogą zwiększyć zyski


Dane NielsenIQ pokazują, że w większości krajów świata lokalne przedsiębiorstwa mają unikalną pozycję, pozwalającą odnosić sukcesy mimo inflacji. 


Inflacja zrównała niektóre preferencje konsumentów 

Przy tak niskich marżach lokalne przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na marnowanie zasobów, aby zachęcić kluczowych klientów. Dobre wieści dla wszystkich marek są takie, że konsumenci w podobny sposób obniżają koszty we wszystkich branżach.  

Trwająca presja cenowa na konsumentów zrównuje preferencje dotyczące oszczędzania, a konsumenci prezentują podejście agnostyczne do marek lub nabywców konkretnych typów.   

Z ankiety dla konsumentów NielsenIQ wynika, że najważniejsze globalne strategie oszczędnościowe to:  

  • 25% monitoruje łączny koszt swojego koszyka zakupów  
  • 25% kupuje online ze względu na lepsze ceny  
  • 21% kupuje produkty w promocji  

Uwaga do lokalnych firm: osoby deklarujące, że kupują tylko produkty małych lub wielkich marek stosują unikalne strategie oszczędnościowe. 

Nabywcy wyłącznie dużych marek chętniej kupują online, żeby zaoszczędzić (32%) oraz kupują większe/ekonomiczne opakowania wybieranych produktów (27%). Natomiast nabywcy wyłącznie małych marek częściej wybierają sklepy marek własnych/firmowe (17%) i z oszczędności kupują mniejsze opakowania (15%).  


three diverse women discussing business around a laptop

Dostarczanie wartości 

Presja inflacyjna zmienia sposób, w jaki marki dowodzą swojej wartości i przestrzegają kluczowych wartości ważnych dla klientów. I tu dobrą wiadomością dla MŚP jest fakt, że choć w większości są „nieznane”, konsumenci obecnie biorą pod uwagę większą liczbę takich marek.  

Klikaj poniższe obszary, aby zobaczyć, jak MŚP mogą dostarczać wartość w konkretnych regionach. 


Co oznacza „funkcjonalność”? 

Odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że dana marka jest funkcjonalna, obejmowały różnorodne czynniki: od jakości po certyfikaty.    

W obecnych czasach, naznaczonych dużą inflacją, wielu konsumentów z całego świata wyraźnie wskazało na cenę. W Brazylii 95% konsumentów stwierdziło, że chętniej rozważą zakup w danej firmie, niezależnie od jej wielkości, jeśli ta zaoferuje „opłacalną cenę”. Ten sam czynnik ma duże znaczenie dla respondentów w Meksyku (96%), RPA (97%), Australii (95%), Indonezji (97%), Chinach (92%), Korei Południowej (89%) i Indiach (92%).  

Ale sama cena nie jest jedynym wyznacznikiem dla wszystkich konsumentów  

W niektórych krajach najważniejsza jest jakość marki w porównaniu do oferty konkurencji oraz zgodność z konkretnymi wymogami zdrowotnymi czy dietetycznymi. Dzieje się tak w Arabii Saudyjskiej (88%), ZEA (90%), Chinach (94%) i Korei Południowej (90%). Także konsumenci brazylijscy skupiają się na wymogach zdrowotnych lub dietetycznych (94%). 

Konsumenci z Egiptu bardzo cenią regularne zmiany i udoskonalanie produktu (91%), natomiast w Indiach najważniejsza jest obsługa klienta (93%).    

Można założyć, że te odczucia dotyczą większych marek, które szczycą się lepszym cięciem kosztów w zakresie produkcji i dystrybucji. Niemniej 56% respondentów w Brazylii i 61% w Meksyku nie wiąże zdolności marki do dostarczania produktów o obiecywanych parametrach z jej wielkością.   

Wielu konsumentów na świecie interesuje także dostępność, czyli oczekują, że marka będzie zawsze dostępna w sklepach, w których robią zakupy. Tę potrzebę podkreśla 96% konsumentów z RPA i podobny odsetek w Arabii Saudyjskiej (86%) i Australii (90%). Jest to także istotne dla konsumentów brytyjskich, polskich i hiszpańskich.   

Lokalna marka, która dostosowuje swój produkt do wymogu funkcjonalności, deklarowanego przez klientów może w pierwszej kolejności zadbać o ich gotowość zakupu mimo inflacji.  

Napędzaj swój rozwój

Skontaktuj się z naszym dedykowanym zespołem ds. małych i średnich przedsiębiorstw, aby dowiedzieć się, jak Twoja firma może uzyskać dostęp do danych rynkowych, kategorii i kanałów.