Education

Jak poprawić jakość doświadczenia zakupowego online?     

Education

Jak poprawić jakość doświadczenia zakupowego online?     


Analizując krajobraz handlu elektronicznego można stwierdzić, że nie tylko rynki są rozdrobnione, ale również kupujący online zachowują się dość różnorodnie i wykazują się różnym poziomem dojrzałości. 

Niektórzy z nich wciąż mają obawy dotyczące zaufania i sposobu dostawy, podczas gdy inni wymagają coraz lepszego doświadczenia online. Dodatkowo duża ilość bodźców online łatwo odwraca uwagę konsumentów od zakupu. Kierowanie ich zachowaniem i utrzymywanie uwagi stało się ogromnym wyzwaniem w przestrzeni wirtualnej. W jaki sposób marketerzy mogą utrzymać zaangażowanie swoich klientów online i zachęcać ich do powrotu? NielsenIQ przedstawia kilka wytycznych, które mogą poprawić doświadczenia konsumentów w online. 


Zmiana zachowań i doświadczeń zakupowych 

Zachowania kupujących online różnią się istotnie w porównaniu z ich postawą w tradycyjnym sklepie. Konsumenci czytają recenzje produktów, porównują ceny i są pochłonięci Internetem podczas robienia e-zakupów. W związku z tym marketerzy stają przed wyzwaniami specyficznymi dla Internetu, takimi jak budowanie lojalności i zmuszanie konsumentów do sfinalizowania zakupów.

Z drugiej strony konsumenci stwierdzają, że handel elektroniczny oferuje coraz lepsze doświadczenie. Według analiz NielsenIQ, 53% konsumentów ma pozytywne wrażenie związane z tym, jak doświadczają sklepu internetowego, podczas gdy tylko 18% powiedziało to samo o sklepie stacjonarnym. Obserwując zmiany w zachowaniach konsumentów, najbardziej atrakcyjnymi cechami zakupów online są szeroki wybór produktów, oszczędność czasu i wygoda dostawy. Doświadczenie w samym sklepie jest nadal kluczową barierą online w Europie i RPA, ale łatwa obsługa, udane zakupy i społecznościowe potwierdzenia są kluczowymi czynnikami zachęcającymi konsumentów do powrotu do wybranych platform internetowych, a także prowadzącymi do zwiększenia lojalności wobec marek.Rosnąca wartość omnishopperów 

Prawdziwe zrozumienie doświadczeń z zakupów online wymaga wielopłaszczyznowego podejścia. Proces zakupowy klienta stał się bardziej złożony dzięki szerszym możliwościom oferowanym aktualnie kupującym. Łączą one w sobie zalety zakupów online i offline, takie jak przeglądanie produktów online i fizyczne sprawdanie ich w sklepie.

Koncentracja zarówno na sklepach fizycznych, jak i wirtualnych i równoczesne zarządzanie nimi wymaga znacznego wysiłku, ale taka inwestycja daje ogromne szanse rozwoju.

W Stanach Zjednoczonych omnishopperzy towarów konsumpcyjnych wydają o 23% więcej niż ci, którzy robią zakupy wyłącznie w sklepach fizycznych. W Indiach, jeśli chodzi o średnie miesięczne wydatki na artykuły spożywcze , omnishopperzy wydali 1,5 razy więcej w 2021 r. niż w 2020 r., W tym samym czasie wydatki kupujących tylko w sklepach stacjonarnych uległy stagnacji. Podobny trend wystąpił w Tajlandii, gdzie wśród konsumentów wielokanałowych wydatki online są dwukrotnie wyższe w porównaniu z wydatkami offline.

Omnishopping może więc przynieść nie tylko zwielokrotnioną sprzedaż, ale także okazję do większego zaangażowania konsumentów i poprawienie ich zaufania.

W Chinach handel online-to-offline (O2O) opiera się na identyfikowaniu i przyciąganiu potencjalnych konsumentów za pośrednictwem kanałów internetowych oraz kierowaniu ich zainteresowania do tradycyjnych sklepów stacjonarnych. Kanał O2O odnotował znaczny wzrost sprzedaży, a także prawie podwojenie częstotliwości zakupów wśród kupujących w 2020 r. W związku z tym przekonwertowani omnishopperzy mają ogromny potencjał do napędzania długoterminowego wzrostu firm.

Ponieważ handel elektroniczny robi kolejny krok w swojej ewolucji, jakość doświadczeń online będzie odgrywać kluczową rolę jako wyróżnik między graczami online. Bezproblemowe zakupy online, a także integracja między kanałami online i offline mają fundamentalne znaczenie dla odnoszenia sukcesu w handlu online. Obserwowanie potrzeb kupujących online i zapewnianie im atrakcyjnych doświadczeń zakupowych daje szansę przyciągnąć uwagę klientów na zatłoczonym rynku e-commerce.

Wzmocnij swoją strategię e-commerce 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dokładne dane i przydatne informacje.